Niedziele handlowe 2019 – sprawdzamy które

      Możliwość komentowania Niedziele handlowe 2019 – sprawdzamy które została wyłączona

„Szczytna idea” wzmacniania więzi rodzinnych przez ustawodawcę skutkuje tym, że niedziele handlowe 2019 mamy w jeszcze bardziej okrojonej liczbie. Poniżej zestawienie poszczególnych miesięcy 2019 roku z niedzielami handlowymi i niehandlowymi a tym samym brakiem możliwości odchudzania w tych dniach naszych grubych portfeli.

Styczeń
6 stycznia – NIE
13 stycznia – NIE
20 stycznia – NIE
27 stycznia – TAK

Luty
3 luty – NIE
10 luty – NIE
17 luty – NIE
24 luty – TAK

Marzec
3 marca – NIE
10 marca – NIE
17 marca – NIE
24 marca – NIE
31 marca – TAK

Kwiecień
7 kwietnia – NIE
14 kwietnia – TAK
21 kwietnia – NIE
28 kwietnia – TAK

Maj
5 maja – NIE
12 maja – NIE
19 maja – NIE
26 maja – TAK

Czerwiec
2 czerwca – NIE
9 czerwca – NIE
16 czerwca – NIE
23 czerwca – NIE
30 czerwca – TAK

Lipiec
7 lipca – NIE
14 lipca – NIE
21 lipca – NIE
28 lipca – TAK

Sierpień
4 sierpnia – NIE
11 sierpnia – NIE
18 sierpnia – NIE
25 sierpnia – TAK

Wrzesień
1 września – NIE
8 września – NIE
15 września – NIE
22 września – NIE
29 września – TAK

Październik
6 października – NIE
13 października – NIE
20 października – NIE
27 października – TAK

Listopad
3 listopada – NIE
10 listopada – NIE
17 listopada – NIE
24 listopada – TAK

Grudzień
1 grudnia – NIE
8 grudnia – NIE
15 grudnia – TAK
22 grudnia – TAK
29 grudnia – TAK

Niedziele handlowe 2019 – schemat, który łatwo zapamiętać

Za wyjątkiem grudnia i kwietnia ze świętami kościelnymi, pozostałe miesiące roku 2019, mają tylko jedną niedzielę handlową. Jest nią ostatnia niedziela miesiąca podczas której będziemy mogli robić zakupy w większych sklepach. Schemat ten nie dotyczy oczywiście małych punktów handlowych, które mogą być otwarte  o ile obsługą klientów zajmować się będą ich właściciele lub członkowie rodziny.
Najwięcej niedziel handlowych uświadczymy w grudniu 2019 roku. Będą to trzecia (15-go), czwarta (22-go) i piąta niedziela grudnia 29-go. W kwietniu niedzielami handlowymi będą druga (14-go) i czwarta 28-go dnia miesiąca.

Gdzie zrobić zakupy w niedziele niehandlowe?

Brak możliwości zrobienia zakupów z racji zakazu niedzielnego handlu, może skomplikować życie niejednej rodzinie. Szczególnie, gdy praca wypełnia nam pozostałe dni tygodnia, niedziela pozostaje dniem odpoczynku, ale też dogodnym czasem na robienie zapasów na kolejne dni tygodnia.
W tej sytuacji ratować się możemy ofertą wspomnianych wcześniej rodzinnych sklepików, ale też punktów handlowych funkcjonujących na zasadzie franczyzy. Dzięki temu pomimo zakazu handlu w niedziele, zakupy będziemy mogli zrobić w sklepach Żabka, Globi, Freshmarket, Carrefour Express, ABC, Lewiatan i przy ograniczonym asortymencie na stacjach paliw.
Zgodnie z ustawą z 10 stycznia 2018 roku, alternatywą do robienia zakupów mogą być także placówki handlowe z przeważającą działalnością polegającą na handlu prasą, placówki handlowe w zakładach hotelarskich, leczniczych, w portach lotniczych a także sklepy internetowe. Do wyboru mamy także placówki handlowe w piekarniach, lodziarniach i cukierniach a także te w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

Celebrowanie niedziel niehandlowych

Dopóki będzie obowiązywać niedzielny zakaz handlu, dopóty będzie wzniecał skrajne o nim opinie. Dla tych, którzy potrafią zaplanować i zrobić zakupy w tygodniu (większość sklepów czynna jest od 6 rano do 22-ej), nie stanowi to najmniejszego problemu. Inni zarzucać będą ograniczanie praw obywatelskich i szerzenie nierówności społecznej. Jeszcze inni – przedstawiciele innych zawodów pracujący w niedziele, pytają dlaczego prawem wyróżniani są tylko pracownicy handlu i co z pozostałymi grupami zawodowymi.
Stąd też nikłe szanse na powszechną zgodę, iż zakaz handlu sprzyjać ma większej ilości czasu spędzanego z rodziną i wzmacnianiu wzajemnych więzi. A może wypada to sobie zinterpretować jako troskę ustawodawcy o nasze portfele, aby zostało w nich więcej pieniędzy?…
Przeczytaj też: Kosiniakowe 2019 – kto może się ubiegać?

Niedziele handlowe 2019 z mniejszym PKB?

Coraz liczniejsze głosy różnej maści ekonomistów starają się udowodnić negatywny wpływ zakazu niedzielnego handlu na produkt krajowy. Według nich oparty jest on głównie na handlu detalicznym, którego dynamika sukcesywnie spada. Z drugiej strony logiczna wydaje się ilość wydatków na podobnym poziomie, biorąc pod uwagę zakupy w dniach poprzedzających niehandlowe niedziele z zamkniętymi sklepami. Kontrargumentem tej tezy są też głosy wskazujące na przyczyny tkwiące w transferze za granicę zysków dużych sieci handlowych. Konkretniejszych przyczyn doszukamy się zapewne w dłuższej perspektywie, gdy do czynienia będziemy mieli ze wszystkimi niehandlowymi niedzielami w roku a może też i sobotami…
Niedziele handlowe 2019 stanowią już większa liczbę w porównaniu do poprzedniego roku. Docelowo zakaz niedzielnego handlu ma obowiązywać przez cały kolejny rok.

Podobne wpisy: