Mądre pożyczanie dzięki edukacji

      Możliwość komentowania Mądre pożyczanie dzięki edukacji została wyłączona

W życiu najkorzystniej jest uczyć się na błędach innych i czerpać wiedzę z rzetelnej edukacji. Regułę tę możemy przypisać  do naszej życiowej zaradności, kształtowania charakteru, układania dobrych stosunków międzyludzkich. Można ją także odnieść do sfery osobistych finansów w których mądre pożyczanie przyniesie oczekiwane korzyści.

Naukę o finansach warto rozpoczynać już w przedszkolu

Czego Jasio się nie nauczy, Jan nie będzie wiedział
Finansowe edukowanie warto rozpocząć w wieku dziecięcym. Świadomość tego powinni posiadać rodzice, którzy chcą wychować swoje dzieci, nie tylko na prawych ludzi kierujących się w życiu najlepszymi zasadami. Wychowanie w zgodzie z ideą poszanowania pieniądza i dorobku materialnego, to nie mniej ważna powinność ojca i matki. To od nich zależy, jak dziecko gdy dorośnie, będzie radzić sobie w życiu. Polski schemat finansowej troski o dzieci, to opłacenie studiów, zakup mieszkania, załatwienie dobrze płatnej pracy. I wszystko zgodnie z zasadą „dajemy rybę, a nie narzędzia do jej złowienia”.

Nie mniej błędne schematy występują w szkole. Zarówno w podstawowej, gimnazjum, czy liceum. Nie uświadczymy w nich przedmiotów stricte związanych z domowymi, czy osobistymi finansami. A mądre pożyczanie jako składowa takich tematów, w ogóle nie jest nauczane. Nie znajdziemy go w żadnym programie nauczania. O wiele lepiej jest na kierunkowych uczelniach wyższych i w szkołach zawodowych. Nauka o finansach w kontekście studiowania księgowości, czy bankowości, jest niejako programową składową. Rzecz jasna dominuje tutaj priorytet, iż lepiej zarabiać, aniżeli oszczędzać, czy pożyczać. A jeżeli pożyczać, to na zasadzie reinwestowania środków w przedsięwzięcia, które pozwolą zarobić pieniądze.

mądre pożyczanie

Mądre pożyczanie i zwiększanie swojego majątku

Mądre pożyczanie i zarabianie
W kontekście wyżej poruszonego wątku, możemy mówić o tanim pożyczaniu w celach inwestycyjnych lub reinwestowania środków. Mogą nimi być uruchomienie działalności gospodarczej, na rozpoczęcie której musimy na przykład pożyczyć pieniądze – wziąć kredyt. Może być to także pożyczka kredyt na zakup akcji, jeśli ktoś zna się na grze giełdowej. Powszechnym i dla wielu dostępnym jest też kredyt mieszkaniowy. W kontekście inwestycji, możemy tutaj mówić  o zakupie mieszkania pod późniejszy wynajem. Opcji i możliwości jest sporo a ich optymalne wykorzystanie umożliwią rozsądne pożyczanie i mądre zaciąganie kredytów.

Pożyczanie na przeżycie lub spłatę długów
Najbardziej emocjonalne zaciąganie zobowiązań finansowych w których mądre pożyczanie kłóci się z chorym rozsądkowo postępowaniem. Presja czasu i rosnących długów zaciemnia obiektywny obraz złych konsekwencji popadania w spiralę zadłużenia. Uwidaczniają się braki edukacyjne w rozporządzaniu własnymi finansami a niekiedy także całych rodzin. Brak znajomości elementarnych zasad w gospodarowaniu pieniądzem, zbiera swoje żniwo. I dlatego mamy do czynienia z brnięciem w dalsze długi i ponoszeniem horrendalnych kosztów, nawet za darmowe pożyczki…

Podobne wpisy: